عسل طبیعی | عسل 24


چهارشنبه, 18 تیر 1399

مغز زنبور عسل دو نیم کره دارد

پژوهشگران استراليايي و ايتاليايي در تحقيقات خود کشف کردند که مغز حشرات به خصوص زنبور عسل نيز همانند مغز مهره داران به دو نيمکره راست و چپ تقسيم مي شود.
به گزارش مهر، محققان مرکز نوروساينس و رفتار حيوانات دانشگاه نيواينگلند در استراليا و مرکز ذهن - مغز دانشگاه تورنتو در ايتاليا که نتايج يافته هاي خود را در مجله علمي Plos One منتشر کرده اند دريافتند که حتي در حشرات نيز همانند مهره داران مغز به دو نيمکره راست و چپ تقسيم مي شود.


کردارشناسان ايتاليايي و استراليايي گروهي از زنبورهاي عسل خانواده Apis mellifera را که از روند «انعکاس انبساط خرطوم» براي مکيدن شهد گلها استفاده مي کنند مورد آزمايش قرار دادند.
در اين آزمايش زماني به زنبورها يک قطره آب قند داده شد اين بخش زبان مانند منبسط مي شد. در اين مورد اين خرطوم تنها همانند آنتني عمل مي کرد که به زنبورها در شناسايي غذا کمک مي کند اما در صورتي که زنبورها با يک تحريک بويايي مثل رايحه ليمو تحريک مي شدند پس از اندکي و تنها با همين تحريک بويايي و حتي با نبود قطره آب قند با کمک خرطوم خود فرايند عصاره گيري را آغاز مي کردند. نتايج اين تحقيقات نشان مي داد که زنبورها مي توانند رايحه ها را به خاطر بياورند و به اين ترتيب تحريکات مختلف را شناسايي کنند. به گفته اين محققان، يادگيري رايحه ها و به خاطر سپردن آنها به خاطر آنتن هايي است که در دو طرف مختلف تخصصي شده اند و به نظر مي رسد که آنتن راست و ساختارهاي عصبي مرتبط با آن نقش مهمي در حافظه کوتاه مدت (حداکثر تا سه ساعت) ايفا مي کنند درحالي که آنتن چپ در مرحله تحکيم حافظه بلند مدت اهميت مي يابد.


Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

دیدگاه‌ها  

 
+5 #1 صنم لطیفی 1391-04-07 13:35
یعنی یه حشره به اندازه یه بند انگشت انسان مغزش مثل مغز انسانه!!!!
امکان نداره
اینجا انگاری خیلی چیز هست که من براشون تعجب کنم...
نقل قول کردن
 

نوشتن نظر

کلیه نظرات (بغیر از تبلیغاتی و غیراخلاقی)منتشر خواهند شد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب مرتبط

ASAL24™ | "Only Rare Honey"® Products مطالب و مقالات بانک مقالات عسل سایر مطالب مغز زنبور عسل دو نیم کره دارد