عسل طبیعی | عسل 24


جمعه, 20 تیر 1399

انواع غارت در کندو زنبور عسل

غارت كندوها انواع مختلفي دارد. با توجه به بررسي هاي انجام گرفته انواع غارت كندوها عبارتند از:

غارت جزئي:

 

در برخي مواقع غارت با شدت كمتري اتفاق مي افتد.در چنين مواقعي تعداد كمي زنبور غارتگر وارد كندو شده و در درگيريهاي اوليه اغلب اين زنبورها توسط نگهانان كشته ميشوند.

در اين نوع غارت مشكل با كمك زنبوردار يا به طور طبيعي فروكش كرده و زنبورها تحريك زيادبي نمي شوندو چنانچه عوامل تحريك كننده غارت قطع شود مساله غارت نيز كاهش يافته و برطرف ميشود.اين نوع غارت معمولا در مواقع تغذيه كلني ها با محلول قندي و بازديد هاي روزانه براي كنترل اوضاع داخلي انها پيش مي ايد و تحريك پذيري چنداني نداشته و به سرعت فروكش مي كند.

 

غارت كلي يا پيشرفته:

در اين مواقع شدت غارت انقدر زياد است كه افراد غارتگر پس از چند بار رفت و امد با افراد خودي هم بو شده و ممانعت چنداني براي مقابله با انها صورت نمي گيرد.گاهي نيز تمامي افراد داخل كندوي غارت شده در درگيري كشته مي شوندو كل موجودي كلني به يغما ميرود.اين نوع غارتها اغلب در زمان عسل گيري كه زنبورها شديدا تحريك ميشوند و همچنين در اوايل بهار و پاييز كه زنبورها براي جمع اوري مواد قندي بيشتر تلاش مي كنند و معمولا كندوهاي ضيف نيز درزنبورستان يافت ميشود،اتفاق مي افتد. در مواقعي نيز كه كلني به منظور زمستان گذراني به صورت مجتمع و بر روي هم نگهداري مي شوند غارت كلي و كامل در كندوهاي بي ملكه و ضعيف پيش مي ايد ولي كندوهاي قوي هيچگاه غارت نميشوند.

غارت از انبار:

چنانچه بوي عسل و مواد قندي در محوطه زنبورستان منتشر گردد زنبورها به سمت محل انتشار هجوم برده و با تلاش زياد از منافذ در و پنجره وارد انبار شده و مواد قندي يا عسل را غارت ميكنند.اين عمل ممكن است در محل ذخيره مواد قندي در مناطق دورتر يا در كارخاه قند و يا كارخانه كمپوت سازي و توليد اب ميوه نيز به وقوع بپيوندند.گاهي اين نوع غارت در مواقع عسل گيري و يا استخراج عسل از شانها و مواقع بسته بندي عسل شدت پيدا كرده و اين نوع غارت كندوها در زنبورستان هم خواهد شد


Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

دیدگاه‌ها  

 
+8 #1 sana sana 1391-03-08 18:40
اینها هم برای خودشان عالمی دارن به مولا....
نقل قول کردن
 

نوشتن نظر

کلیه نظرات (بغیر از تبلیغاتی و غیراخلاقی)منتشر خواهند شد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب مرتبط