عسل طبیعی | عسل 24


پنج شنبه, 23 مرداد 1399

عسل از دیدگاه ابوعلی سینا

 عسل بخاری است که از زمین بالا رود و در فضا پخته گردد و شبنم مانند پر مایه میشود و فرود آید و بر برگ گل و غیره نشییند و انگبین بوجود آورد

ابوعلی سینا و عسل

. گاهی انگبینی شود که ما آن را عسل می گوئیم چنانچه از کوهساران قصران بدست می آید و گاهی که شبنم بر درخت و سنگ نشیند گز انگبین پیدا است . اما آن قسمتی که بسیار لطیف و نادیدنی است قسمت و نصبیب زنبور است که از آن عسل می سازد . به عقیده ام هر چند زنبور این شیره را برای خوراک خود بر چینند و انبار میکند اما در ساختن عسل تاثیرات ویژه ای دارد. نوعی از عسل است که تند مزه و سمی است .

 گزینش :


عسل بسیار خوب آن است که کا ملا شیرین مزه ، خوشبوی و بویش مایل به بوی تند مزه ،رنگش به سرخی بزند ،پر مایه باشد نه رقیق ، چنان بهم متصل باشد که در حال ریزش از هم نگسلد .و نسبت به فصلها عسل بهاری از تا بستانی بهتر و تا بستانی از زمستانی خوب تر است و گویند عسل تابستانی خوب نیست .

مزاج :

عسل زنبور در دوم گرم و خشک است . عسل (تبر زد ) و نیشکر در اول گرم  اما خشک نیست .

خاصیت :

زداینده است ، دهانه رگها را باز کند ، رطو بتها را از بین میبرد ،رطو بتها را از ژرفای بدن بیرون می کشد ،و مانع تباهی و گندید گی  گوشت باشد .

آرایش :

به تن اندازند شپش و رشک را از بین میبرد . با کوشنه مخلوط باشد و بر پوست مالند ،لکه های سیاه چهره را اگر کهنه باشد از بین می برد . عسل و نمک با هم لکه های با دمجانی رنگ ناشی از ضربت خوردن را می زداید.

قرحه :

قر حه های ژر فا را پاک می کند ، عسل را آنقدر بر آتش نهند تا غلیظ شود .زخمهای تازه را بهم آرد . عسل و شبت را بر پوست مالند(قو باء) را شفا دهد .

سر :

نمک اندرانی را با یسل مخلوط کنند و نیمه گرم در گوش چکانند چرک را از گوش میزداید و زخمهای چرکین داخل گوش را می خشکاند و حس شنوائی را نیرو دهد . یسل تند مزه و سمی را بو کنند عقل  از سر می پرد تا چه رسد به خوردنش ؟

چشم :

یسل تم چشم را از بین میبرد .

نفس و سینه :

غر غره کردن با عسل و عسل به کام اندودن علاج خناق و لوزتین است .

اندامان غذا :

عسلاب اشتها را بر انگیزد و توانبخش معده است.

اندامان راننده :

عسل نیشکر ملین است و عسل (تبر زد ) ملین نیست . عسلی که کف از آن نگرفته باشند باد آور و مسهل است . اگر کف از آن بر گیرند کمتر باد آور و اسهالی است . عسل پخته شکم را روان نمی کند و شاید برای بلغم داران قبض باشد . عسل پخته  بسیار تغذیه دهنده است . عسل را با آب بپزند در ریزش بول باثیرش بیشتر باشد . و ما می گوئیم :اگر عسل و آب عسل در نفوذ کردن خوراک به درون کمک کند قبض می باشد . اما اگر جنب و جوشی در شکم باشد و طعام هضم نرود و در شکم روی دهد در این صورت شکم را روان کند و درد شکم را از بین میبرد.

زهر ها :

عسل را با روغن آمیزند و بر آتش نهند تا گرم شود و به گرمی بخورند ؟ پاد زهر افیون خوردگی و نیش حشرات موذی است . لیسیدن عسل پاد زهر سگ هار و قارچ سمی است . کسی که سم خورده عسل بخورد قی می کند و اثر سم خنثی شود . بو کردن آن نوع از یسل که تند مزه و عطسه آور است یک باره عقل را از سر بدر کند و عرق سرد بر بدن نشیند و علاجش آن است که ماهی شور خورد و (ادرو مالی) بنوشد و بعد قی کند.

 

قوباء:
 جوش هاي جلدي كه بر اثر برخي امراض عفوني و به علت اختلالات عروقي عصبي توليد مي شود. جوش هاي قوباء بر اثر فشار انگشت محو و پس از رفع فشار مجدداً هويدا مي گردند. علت پيدايش قوباء را بيشتر به علت احتقان عروق جلدي مي دانند.  (فرهنگ معین)

  

ادرومالی یا عسل داود : روغنی است بسیار گرم.و پر مایه چون عسل . و از عسل غلیظ تر . در اصل شیرهای است که از ساقه درختی که در تد میروید بدست می آورند و از آن شیره روغن می گیرند و آن را با روغن گل آن درخت مخلوط می کنند و آن را روغن عسل هم می نا مند. (کتاب قانون)

 


Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

دیدگاه‌ها  

 
+2 #10 همشهری 1391-05-20 01:27
ثنا جوون تو نگران نباش دخترای چینی وارد هم بشن برا شما یکی کمبود پسر نداریم میدونم تو نگرانی ات از این بابته :lol: :D
نقل قول کردن
 
 
+2 #9 ساغر 1391-05-07 21:08
دختر چینی !!!!!!!

هه هه . چه اصطلاح جالبی بود.
نگا کن ثنا جون...


پاور چین
گلچین
دست چین
چین چین
..
..

دامن چین
ببین چین تا کجا نفوذ کرده؟!!
نقل قول کردن
 
 
+4 #8 soheila asadzadeh 1391-05-06 14:57
نترس عزیزم اگه این اتفاق هم بیفته دخترای ایرانی چند برابر برتری دارن بهش.اتفاقی نمیفته ;-)
نقل قول کردن
 
 
+5 #7 sana sana 1391-04-28 16:06
به نقل از ترانه:
اتفاقا قدیمیا چون همه تغذیه شون طبیعی بوده عمرو آرامش شون هم بیشتر بوده عصر ما رو نبین که از تخم مرغ گرفته تا عسل وادراتی چین داریم

آدم میترسه فردا پس فردا دختر چینی هم وارد کنن
نقل قول کردن
 
 
+8 #6 ترانه عسل 1391-04-18 10:10
و نیز به عقده وی عسل غذایی است که بدن را سالم وتقویت میکند .حافظه را نیزو می بخشد وگذشته را در خاطر زنده می کند،اندیشه را پاک و زبان را می گشاید.
نقل قول کردن
 
 
+8 #5 ترانه عسل 1391-04-18 10:08
اضافه میکنم ابوعلی سینا دانشمند بزرگ ایرانی در کتاب قانون پزشکی خود دهها نسخه بر پایه موم وعسل به کار برده است و خواص شفا بخش را در درمان انواع بیماریها یادآور شده است .او می نویسد عسل در هنگام زیاد شدن بلغم،اندرون را تقویت ،نیرو را زیاد ،اشتها را را باز می کند.
نقل قول کردن
 
 
+8 #4 ترانه عسل 1391-04-18 09:59
بقراط حکیم می گوید باید کاری کنی که غذای تو تنها داروی تو باشد و داروی تو تنها غذای مخصوص تو گردد.
نقل قول کردن
 
 
+6 #3 حسن 1391-04-11 13:09
به نقل از ساغر:
:-)


قدیمی ها هم پی برده بودند به این معجزه .(عسل)

قدیمیها بهتر از ما ارزش (معجزه)عسل رو می دانستند
نقل قول کردن
 
 
+14 #2 ترانه عسل 1391-04-10 19:51
اتفاقا قدیمیا چون همه تغذیه شون طبیعی بوده عمرو آرامش شون هم بیشتر بوده عصر ما رو نبین که از تخم مرغ گرفته تا عسل وادراتی چین داریم
نقل قول کردن
 
 
+24 #1 ساغر 1391-04-01 18:02
:-)


قدیمی ها هم پی برده بودند به این معجزه .(عسل)
نقل قول کردن
 

نوشتن نظر

کلیه نظرات (بغیر از تبلیغاتی و غیراخلاقی)منتشر خواهند شد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب مرتبط