عسل طبیعی | عسل 24


چهارشنبه, 14 خرداد 1399

رویای عسل طبیعی

 عسل یکی از نعمات پرفایده خداوند است که از قرن هاپیش به عنوان یک غذای کامل و مقوی شناخته شده است و به واسطه ویژگی های شفابخش خودبه عنوان دارو در درمان بسیاری از بیماری ها کاربرد دارد.

 

در کتب پزشکی آمدهعسل درروغن مالی زخمهای چرکی ، برای درمان بسیار مفید بوده ، با مرهم گذاری تاریکیدید را کاهش داده و بهترین درمان اختلالات دهان است در زیاد شدن ادرار مؤثر است ،دردهای شکم و سرفه را کاهش می دهد ، گزیدگی مار ، دردهای دستگاه تنفس وهر درد مفصلیرا تسکین میدهد . خستگی عمومی واحساس سرما را رفع ومقاومت بدن را افزایش میدهد. عسلبه عنوان دارو هیچ اثر سوء، عارضه یا بیماری را به دنبال ندارد و براساس مندرجاتکتاب معروف طب الکبیر عسل در تقویت حافظه، سیستم ایمنی بدن، قوای جسمانی بهبود ودرمان بسیاری از بیماری ها مانند بیماری های گوارشی زخم ها و بیماری های دندان ولثه موثر است .

در دوران قدیم برای درمان اکثر بیماریها از این داروی شفا بخش که به اکسیر جوانینیز مشهور است استفاده می شد اما چند وقتی است که دیگر عسل طرفداران زیادی ندارد وبه قول معروف عسلهای طبیعی بر روی دست تولید کنندگان آن باد می کند.وقتی از مردم وفروشندگان این محصول علت را جویا شدیم قریب به اتفاق آنهابه دلیل عدم توانایی درتشخیص عسل طبیعی از عسل تقلبی از خرید ان منصرف شده و آن را از مصرف روزانه خود حذفکرده اند.

یکی از فروشندگان عسل در بازار تهران درخصوص افزایش عرضه عسل های تقلبی گفت: بازار از وجود عسل تقلبی اشباع شده است. این اقلام تقلبی به گونه ای ساخته می شوندکه بعضا کارشناسان قدیمی این بازار هم قادر به تشخیص نوع مرغوب و طبیعی با محصولنامرغوب و تقلبی نبوده و تنها در آزمایشگاه های مربوطه می توان بین عسل طبیعی و عسلتقلبی تفاوت را شاهد بود .به همین دلیل حتی ما فروشندگان نیز نمی دانیم عسلی که بهمردم عرضه می کنیم اصل است یا تقلبی.

علی مغربی یکی از تولیدکندگان عسل نیز می گوید: مصرف کنندگان باید در انتخاب عسلتوجه داشته باشند تا عسل تقلبی را به جای عسل اصل خریداری نکنند وی در مورد تشخیصعسل طبیعی و غیرطبیعی می گوید: تشخیص عسل اصل و غیرطبیعی تنها از طریق مزه کردنغیرممکن است و مصرف کننده می تواند با استفاده از ابزارهایی که در بدن دارد بهاصلیت عسل پی برد یعنی با چشمانش شکل ظاهری عسل را ارزیابی کند، با بینی آن را بوکند و در نهایت با زبانش آن را مزه کند. اگر مجموعه خصوصیات عسل باب طعمش بود و اگرعسل عطر و طعم گل ها را داشت، آن عسل طبیعی است و ارزش آن را دارد که بهایش را درحد معقول بپردازید. وی همچنین در مورد تفاوت طعم عسل طبیعی و غیرطبیعی گفته است: عسل طبیعی به سرعت در دهان آب می شود و کش دار است و پس از مصرف ایجاد انرژی میکند، در حالی که عسل غیرطبیعی طعم آبنبات سوخته می دهد و اگر شکرک هم زند بلورهایآن زرد و درشت است و همچنین همیشه رسوب سفید رنگی که ناشی از وجود شکر در آن است درته ظرف ته نشین می شود.

ناصر جمال پور کارشناس پرورش زنبور و کرم ابریشم معتقد است با وجود تعدادکندوهای قابل توجه در کشور و شرایط اقلیمی خاص و ممتاز آن، نبود عسل خالص همواره ازمشکلات صنعت زنبورداری بوده است. وی می گوید:صنعت زنبورداری در کشور متاسفانه هیچپیشرفت قابل توجهی نداشته و زنبورداران همواره جزء طبقات فقیر و ورشکسته و محرومهستند. این در حالی است که تسهیلات اعطایی دولتی و بانک‌ها هیچ‌گونه کارآیی درپیشرفت این صنعت و صنف تولیدکننده نداشته است. جمال‌پور در ادامه یادآور شد: درایران متوسط تولید هر کندو 2 تا 5 کیلو عسل خالص می‌باشد که جوابگوی هزینه‌های خودکندو و زنبور داران نیست و اکثریت زنبورداران چون اطلاعات علمی لازم را ندارند و ازداشتن مراتع سالم و غیر سمپاشی شده در باغات و ییلاق‌ها محروم هستند، محکوم به همینسرنوشت می‌شوند. وی افزود: با این وضعیت زنبورداران ناچارا هر کندو را از 30 تا 300کیلو شکر تغدیه می‌کنند که تغذیه خالی با شکر نه تنها باعث پیدایش عوارض وبیماری‌های مختلف می‌شود، بلکه حتی عسل تولیدی که شیره شکری بیش نیست فقط به دردتغذیه دام می‌خورد و قابل صادرات نیست و بنابراین ورشکستگی زنبورداران حتمی است.

اما از دیگر مشکلات مردم در تهیه عسل طبیعی بالا بودن قیمت آن است. طی اطلاعات وآمار به دست آمده در گفت وگو با برخی فروشندگان عسل، قیمت انواع این محصول گستره ایاز سه تا 60 هزار تومان در هر کیلو را شامل می شود که بسته به نوع گلی که تغذیه شدهاست و منطقه ای که زنبور در آن پرورش یافته است تفاوت دارد.

 

نبود متولی مشخص و دستگاه ذی ربط برای نظارت و رسیدگی به مسائل تولید عسل صنعتزنبور داری را در اختیار دلالان قرار داده است.
عفت رئیسی، مدیر عامل اتحادیهزنبورداران با بیان این مطلب گفت: عسل محصولی است که در فرهنگ ما به عنوان شفادهندهو داروی گیاهی شناخته شده، اما به دلیل کثرت متولی گری در این صنعت باعث شده عده ایسود جو اقدام به تولید عسل تقلبی کرده و چهره عسل ایران که در دنیا به عنوان بهترینعسل شناخته شده، خدشه دار کند. رئیسی تصریح کرد: تا زمانی که تصدی گری در صنعتزنبور داری زیاد باشد، تولید عسل به دلیل وجود عسل تقلبی صرفه اقتصادی نداشته و ازروند ارتقا در صنعت زنبور داری می کاهد.
عفت رییسی، مدیرعامل اتحادیهزنبورداران گفت: عدم نظارت سازمان های متولی باعث گسترش عسل های تقلبی ارزان قیمتدر بازار و کاهش انگیزه تولید زنبورداران شده است. به طوری که در آمارعسل هایبرداشتی ازکندوهای 18 استان، از 18 کیلوگرم در هر کندودر سال های گذشته به شش الیهفت کیلوگرم در سال جاری رسیده است. مدیرعامل اتحادیه زنبورداران اضافه کرد: هرزنبوربرای تهیه یک کیلو عسل باید شهد۲۰ میلیون گل را جمع کرده و به کندو حمل کندو برای تولید عسل باید بیش ازیک میلیون پرواز داشته باشد که از هرزنبور فقط می توانبا این تعداد پرواز یک کیلو عسل برداشت کردبه همین دلیل نیز قیمت آن بالا می رود. درحالی که درعسل های تقلبی با داشتن پرواز کم، تعداد عسل های برداشتی به میزانبیشتری است.
وی میزان تولید عسل داخلی را 38 هزار تن بیان کرد که وفور عسل هایتقلبی مانع از فروش همین مقدار عسل شده است.
رییسی گفت: معمولا تولیدکنندگانعسل های تقلبی از فروش هر کیلوگرم عسل هزار تومان سود می برنداماتولیدکنندگان عسلطبیعی نه تنها از فروش محصولات خود نمی برند بلکه متحمل ضرر و زیان می شوند.
ویتصریح کرد: مافیای عسل های تقلبی در بازار علاوه بر نابودی عسل طبیعی و مرغوب کشورجایگاه صادراتی ایران را تخریب کرده اند و باوجود آن که عسل ایران از مرغوب ترینعسل های دنیا شناخته می شود ولی عمده صادرات آن به کشورهای خلیج فارس و برای مصرفدامی بوده است.
این در حالی است که دبیر انجمن علمی زنبور عسل کشور با بیاناینکه استاندارد عسل های تولیدی کشور با آن چیزی که در بروشور استاندارد ملی ایرانتعریف شده بسیار متفاوت است گفت در حال حاضر نمی توانیم برای هیچ یک از عسل هایتولید کشور مهر استاندارد دریافت کنیم و عسل های داخل کشور به هیچ وجه با استانداردتدوین شده جهانی مطابقت ندارند. پور قرایی به قیمت پایین عسل در کشورمان اشاره کردو افزود: وقتی عسل زنبورداران با قیمت های پایین خریداری می شود آنها نیز برایتغذیه مناسب زنبورها به دنبال مکان های مناسب برای زیست و تعذیه نمی گردند و از رویناچار زنبورهای خود را با شکر و غذاهای مصنوعی تغذیه می کند تا هزینه تولید شانکاهش یابد.
وی گفت: عسل تولیدی درحال حاضر نشان استاندارد در کشور را ندارد واین امر باعث شده تا خریدار هیچگونه تضمینی برای تشخیص عسل طبیعی و غیر طبیعی رانداشته باشد. پور قرایی خاطرنشان کرد: به دلیل همین عدم نشان استاندارد برایتولیدکننده صرف نمی‌کند که عسل طبیعی تولید کند چراکه عسل طبیعی که از همان شهد گلبه دست می‌آید همیشه میزان قابل توجهی از عسل غیر طبیعی که تغذیه زنبور به وسیلهشکر به دست می‌آید کمتر است، در نتیجه چون هیچگونه تفاوت قیمت در نوع عسل تولیدیوجود ندارد عسل طبیعی در بازار بسیار کمتر یافت می‌شود. وی دلیل دیگر کمبود عسلطبیعی در بازار را عدم فرهنگ‌سازی در کشور دانست و گفت: در کشورهای خارجی باغدارانبا پرداخت هزینه، زنبورداران را برای گرده افشانی در زمان گلدهی به باغات خودمی‌آورند ولی در ایران این امر برعکس بوده و زنبودار باید هزینه‌ای را بابت استفادهاز باغ به باغداران بدهد در نتیجه مشکلات مالی را برای زنبورداران بوجود آورده است.

در هر حال عسل طبیعی ماده ای است که بو علی سینا در کتاب قانونش نسخه های زیادی را بر اساس آن تجویز نموده است و اثر شفا بخشی آن در جهان اثبات شده است.اگرسرمایه گذاری در زمینه تولید عسل طبیعی در کشور با دید دارویی به عسل صورت پذیرد می تواند در جلوگیری از بروز بیماریهای زیادی از جمله سرطان مثمر ثمر واقع شود مادر عسل 24 سعی کرده ایم  تا رویای  دسترسی  شما به عسل طبیعی را تحقق بخشیم تا شما عسل واقعی مصرف کنید


Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن نظر

کلیه نظرات (بغیر از تبلیغاتی و غیراخلاقی)منتشر خواهند شد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب مرتبط