عسل طبیعی | عسل 24


شنبه, 17 خرداد 1399

با اکسیر جوانی آشنا شوید

حاوی مواد مغذی در حالت تغلیظ یافته‌ای است که زنبور برای نوزادان خود می‌سازد، به این ماده اکسیر جوانی لقب داده‌اند و شکی نیست که...

 عسل به عنوان یک مدر در درمان ناراحتی‌های کلیوی سودمند است.

 

عسل، ماده غذایی بسیار غنی و انرژی بخشی است که حدود 80 درصد از قندهای ساده یا مونوساکاریدها ساخته شده و هر 10 گرم آن 320 کالری ایجاد می‌کند این مونو ساکاریدها بسرعت جذب می‌شوند و اثر انرژی بخشی خود را آشکار می‌کنند.

گفتنی است، علاوه بر اثر کالری‌زایی، عسل دارای ویتامین‌های متعددی از قبیل تیامین، ریبوفلاوین، اسیدنیکوتینک، اسید اسکوربیک، پیریدوکسین و ویتامین «کا» است.

خواص فیزیکی عسل، اثر ضد باکتریایی دارد و از زمانهای قدیم انسانها از خاصیت ضد میکروبی عسل سود جسته و آن را در درمان ناراحتی‌های پوستی از قبیل زخمها و سوختگی‌ها به کار برده‌اند و یکی از بهترین پانسمانها محسوب می‌شود.

همچنین، عسل را در درمان بیماری‌های دستگاه تنفسی و عفونت‌های ناحیه حلق به کار می‌برند و خاصیت ضدباکتریایی آن موجب اثربخشی عسل می‌شود.

محصول دیگر زنبور عسل، ژله رویال است که حاوی مواد مغذی در حالت تغلیظ یافته‌ای است که زنبور برای نوزادان خود می‌سازد، به این ماده اکسیر جوانی لقب داده‌اند و شکی نیست که با محتویات انرژی‌زا و پرپروتئین، ماده بسیار مقوی است.

تحقیقات نشان داده است، ژله رویال نیز دارای پروتئین ضد میکروبی است و نظر بیشتر محققان بر این است که این ماده، سیستم ایمنی بدن را تحریک می‌کند. ژله رویال در درمان عفونت‌های ویروسی و سرطان موثر است.

شایان ذکر است، موم زنبور عسل نیز در پزشکی و داروسازی مصرف زیادی دارد؛ در اکثر فرمولاسیون‌های کرمها، پمادها و لوسیون، به عنوان جزء با ارزش از پایه استفاده می‌شود.

به دلیل بی‌اثر و غیرفعال بودن موم زنبور عسل، به راحتی با داروها مخلوط می‌شود، بدون این که هیچ واکنش ناخواسته‌ای بین مواد مؤثره و موم زنبور عسل رخ دهد.

گفتنی است، عسل به عنوان دارو هیچ اثر سوء، عارضه یا بیماری را به دنبال ندارد؛ مگر آن که فقط حساسیت‌های محدودی را به وجود بیاورد، بنابراین در حالت آلرژی، امراض عفونی، سل، امراض روانی، بیماری‌های کبد و معده، امراض غدد فوق کلیه، نارسایی قلب و عروق، ناراحتی‌های عصبی، امراض خونی و ضعف شدید، باید از تجویز زهر زنبور عسل خودداری کرد.
 
منبع: سیمرغ

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

دیدگاه‌ها  

 
+1 #1 farhan 1391-04-05 14:31
واقعا عالیه
نقل قول کردن
 

نوشتن نظر

کلیه نظرات (بغیر از تبلیغاتی و غیراخلاقی)منتشر خواهند شد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید