ASAL24

چهارشنبه, 05 آبان 1400

صبحانه با عسل 24


عسل می تواند و باید تا حد امکان جانشین قند و شکر شود. بعنوان مثال:
 برای تهیه کلوچه.
 برای شیرین کردن شیر نوزادان.
 برای شیرین کردن دم کرده
ها و جوشانده ها.

نان ادویه دار:

در ظرفی یک کیلو عسل ریخته و آن را در یک ظرف پر از آب قرار دهید. سپس آب را حرارت دهید تا عسل بصورت غیر مستقیم گرم شود(عسل زیزفون، اقاقیا یا پرتقال) البته باید قبلا صد گرم آب با عسل مخلوط کرده باشید. آن را به دقت در یک کیلوگرم آرد(ترجیحاً آرد چاودار) ریخته و کاملا با یک قاشق چوبی بهم بزنید. خمیر بدست آمده باید به اندازه کافی سفت باشد. در صورت نیاز، کمی آب یا آرد به آن بیفزایید. خمیر را بمدت 24 ساعت در محل خنکی قرار دهید ده گرم بی کربنات به خمیر افزوده و سپس ادویه اضافه کنید. سرانجام خمیر را روی یک صفحه روغن مالی شده پهن کنید و آن را با آتش ملایم بمدت یک ساعت و نیم بپزید.
هر کس می تواند از ادویه مورد علاقه خود قبل از پختن نان استفاده کند. انواع مختلفی از ادویه را میتوان در این نان بکار برد. مخلوط زیر را ما توصیه میکنیم:

 پودر انیسون سبز 
 کشمش
 مغز بادام و فندق پوست کنده
 قطعاتی از میوه های مربایی(پوست پرتقال و لیمو)
 وانیل
این نان را می توان بصورت سنتی با مایع خمیر که تخمیر کندی دارد تهیه کرده و در حرارت ملایم پخت. نانهای ادویه دار بهتر است با آرد چاوداری که از کشت بیولوژیک بدست آمده باشد، تهیه شود. در آنها بصورت خالص از عسل و یا عسل همراه با شکر نیشکر استفاده می شود. برخی از آنها حتی دارای گرده گل هم هستند(یک درصد). نان ادویه دار می تواند همچنین محتوای سبوس نیز باشد که خصوصاً برای افراد مبتلا به یبوست، ترکیب سبوس- عسل بسیار مناسب میباشد.

ابوعلی سینا فیلسوف و بزرگترین شخصیت پزشکی ایرانی ،یکهزار سال پیش در کتاب قانون پزشکی خود نسخه های زیادی بر پایه عسل و موم تجویز می کرده و همچنین  بقراط حکیم پدر پزشکی و بنیانگذار طب یونانی حدود 2500سال پیش در مورد اهمیت عسل چنین فرموده است هر داروئی نیز از مواد غذائی درست میشود و متقابلا هر غذائی نیز جانشین دارو میگردد. عسل به این هر دو شرط جوابگوست .او به مقدار زیادی از عسل استفاده می کرده و در درمان اکثر بیماریها از جمله زخمها عسل  تجویز می نموده است .
 در اکثر کشورهای جهان از جمله شوروی سابق که بزرگترین کشور تولید کننده عسل در دنیا است ، تاکنون تحقیقات زیادی روی فراورده های زنبور عسل از جمله عسل و ژله رویال،گرده موم بره موم و زهر زنبور عسل صورت گرفته و خواص پزشکی آنان بوسیله پژوهشهای علمی و نتایج بالینی مورد تایید بسیاری از محققین و پژوهشگران قرارگرفته است . ولی در کشور ما که عسل تولیدی آن منحصر به فرد و در نوع خود بی نظیر است نه تنها به جنبه دارویی آن توجه نشده بلکه از نظر مصرف غذائی هم مورد کم لطفی قرار گرفته است و این نعمت خدادادی و هدیه آسمانی که به راحتی می توان آن را تولید و در اختیار همگان قرار داد هنوز ارزش واقعی خود را بین سایر مواد غذایی بدست نیاورده و موجب عدم توجه بیشتر مردم به آن گردیده است به طوریکه هنوز هم مرباها و قندهای مصنوعی را به این غذای بهشتی و اکسیر حیات که از هر نظر برتری ممتاز و چشمگیری نسبت به همه مواد غذایی و خوراکی داشته و دارد رجحان میدهند که علل اصلی آن عدم شناخت از مزایا و ارزشهای واقعی عسل می باشد .


دیدگاه‌ها  

 
0 #4 ساغر 1393-07-20 20:52
بله صد در صدو سونیا جون.
نقل قول کردن
 
 
+3 #3 علیرضا اوجی 1391-11-13 18:06
حتماض برا صبحانه امتحانش می کنم باید خوب باشه :D
نقل قول کردن
 
 
+3 #2 سونیا 1391-07-30 01:08
البته همراه با نون تازه و چای دم کشیده.
نقل قول کردن
 
 
+5 #1 عسلچی 1391-02-01 20:04
عاشق صبحانه با عسل 24 هستم ولی به شرطی که سرشیر تازه مثل سرشیرهای که اردبیل میخوردم کنارش باشه. دهنم آب می افته وقتی تو ذهنم مجسم می کنم
نقل قول کردن
 

نوشتن نظر

کلیه نظرات (بغیر از تبلیغاتی و غیراخلاقی)منتشر خواهند شد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب مرتبط