ASAL24

شنبه, 11 تیر 1401
پرسش و پاسخ ها - سوالات متداول در مورد عسل ۲۴

عسل

برای دیدن پاسخ لطفا روی سوالات کلیک نمائید...

آنچه که در اصطلاح (شکرک زدن) می گویند و به خاطر وجود کلمه شکر در ذهن تقلبی بودن عسل را تداعی میکند، چیزی جز پدیده تبلور ( بلور شدن، کریستالیزاسیون ) نیست.  شکرک زدن برخلاف اسمش که فقط کلمه شکر در آن به اشتباه  استفاده شده هیچ ارتباطی به شکر ندارد، ولی چون در هنگام سفت شدن عسل طبیعی بلورهای آن (مواد شیرین داخل عسل) تا حدودی شبیه شکر می شوند از همین روی عامه مردم  فکر میکنند که این عسل حاوی شکر می باشد و این اسم در بین مردم و فرهنگ ما به اشتباه رایج شده است.  در جوامع پیشرفته عسل شکرک زده(کریستالیزه شده) قیمت بالاتری نسبت به عسل معمولی دارد، چون عسل شکرک زده خودش را به عنوان عسل طبیعی ثابت کرده است.شکرک زدن عسل

بعضی از عسل ها خیلی دیرکریستالیزه میشوند و برخی دیگر چند روز پس از استخراج شکرک می زنند، بعضی از عسل ها در شان (قاب) هم کریستالیزه می شوند. اکثر عسل ها پس از مدتی که در انبار، فروشگاه و منازل نگهداری شدند خودبخود شکرک زده و از حالت مایع خارج می گردند و به اصطلاح رس می کنند.از نقطه نظر اکثر مصرف کنندگان که آگاهی کافی از خصوصیات عسل ندارند این امر مبین ناخالصی و غیرطبیعی بودن آن است. متاسفانه این موضوع به حدی تأثیر سوء در ذهن مصرف کنندگان ایجاد کرده است از یک طرف مشکل بزرگی را برای تولید کننده (زنبوردار) در جریان عرضه به بازار و از طرف دیگر برای مصرف کنندگان از نظر طبیعی بودن عسل مایع به وجود آورده است. باید توجه داشت که شکرک زدن و خاصیت تبلور عسل، نشان مرغوبیت و طبیعی بودن آن است.

 مهمترین دلایل بلوری شدن عسل طبیعی (یا همان شکرک زدن، رس کردن و کریستالیزه شدن) 

1. درجه حرارت محیط 

 در حرارت بالاتر از 16 تا 20 درجه سانتی گراد عسل کمتر بلوری می شود و علت آن هم کم شدن خاصیت چسبندگی عسل و رسوب مواد خارجی است که در حرارت پایین هسته تبلور را به وجود می آورند، برای جلوگیری از شکرک زدن، عسل طبیعی را همیشه در جای گرم و بالاتر از 16 درجه سانتی گراد نگهداری نمایید.

2. دیاستاز (آمیلاز) 

دیاستازها ذرات خیلی ریز عسل را به خود جذب کرده و باعث ته نشینی و کدر شدن آن می گردد.

 این خاصیت فقط در عسل طبیعی وجود دارد زیرا در داخل عسل طبیعی دیاستاز وجود داشته و عسل غیر طبیعی فاقد آن است. فقط دیاستازها قادرند ذرات عسل را متبلور نموده و باعث شکرک زدن آن گردند(که این اتفاق در دمای کمتر از 16 درجه خیلی سریعتر اتفاق می افتد) و حال آنکه عسل غیر طبیعی به علت نداشتن دیاستاز صاف و روشن باقی می ماند بنابراین می توان چنین نتیجه گرفت که اگر عسل بعد از مدتی (دیر یا زود) شکرک زد حتما طبیعی است. 

3. مقدار گلوکز 

 عسل اقاقیا به علت داشتن گلوکز کمتر (%35/98 گلوکز و %40/35 فروکتوز ( در حدود چهار سال برای ته نشین شدن وقت احتیاج دارد ولی عسل لیلکی وکلزا یک هفته پس از استخراج شکرک می زند. عسل گل آفتابگردان که اساسا از گلوکز تشکیل شده بعد از سه هفته تا یک ماه متبلور می شود. در مقابل عسل مرکبات که دارای فروکتوز و گلوکز بالاتری است بعد از سه ماه اولین بلورهایش پدید می آید. عسل حاصل از گلوکز خالص(شکر) اصلا شکرک نمی زند. 

 4.  نوع عسل و گیاهان عسل زا 

نوع عسل و گیاهان عسل زا در مسئله تبلور مهم است. عسل بعضی از گیاهان سریع تر و برخی دیرتر شکرک می زنند و یا تا چند سال شکرک نمیزنند.

 

از همان ابتدای فعالیت که در نظر داشتیم محصول عسل کمیاب و متفاوت را عرضه کنیم انتخاب اسمی متفاوت جزئی مهم از دغدغه های ما بود. بعد از بررسی بیش از 50 نام تجاری مختلف کلمه "عسل 24" را به دلائل ذیل انتخاب نمودیم:

1. همانند محصولی که میخواستیم متفاوت باشد اسمی متفاوت بود.
2. اسمی کوتاه بود و خود کلمه عسل نیز داخل اسم بود.
3. عدد 24 را نمادی از کیفیت برشمردیم و هدفمان را بر این گذاشتیم که همانند طلای 24 عیار محصولی 24 عیار را بسته بندی نمائیم.
4. عدد 24 که در جوامع بین المللی نماد دسترسی به کالا یا خدمات بصورت 24 ساعته است را مد نظر قرار داده و تصمیم بر این شد که کالای "عسل 24" را بصورت 24 ساعته در دسترس تمام جهانیان قرار دهیم و محصولی افتخار آمیز از کشور عزیزمان ایران را به تمام جهان عرضه کنیم و به تمام جهان بگوئیم که محصولی ایرانی می تواند بهترین کیفیت بین المللی را داشته باشد.

هم اکنون طرح و کلمه "عسل 24" در سازمان ثبت مالکیت معنوی ایران به ثبت رسیده و تمام حقوق مادی و معنوی آن تماما محفوظ می باشد. 

 

برچسب ها: ASAL24, عسل 24, نام تجاری

موم ماده ای است که دستگاه گوارش انسان و سایر جاندران قادر به تجزیه مولکولهای آن نیستند ( یعنی پس از تغذیه جذب نمی شود و به همان صورت که تغذیه شده است از بدن دفع می گردد ) پس از لحاظ خوردن هیچ منفعتی برای انسان ندارد. ولی اگر در بحث خرید عسل بخواهیم بررسی کنیم به این نتیجه می رسیم که اگر عسلی که می خواهید خرید نمائید از منبع ناشناس و یا ناشناخته است بهتر است عسل را با موم بخریم چون در این شرایط احتمال تقلب کمتری وجود دارد و حدالقل مطمئنیم که زنبور عسل این عسل را ساخته است (گرچه بیش از 90% عسل های عرضه شده با این روش در کل دنیا نیز با تغذیه مصنوعی می باشد یعنی به زنبور عسل شیره قند می دهند تا دنبال شهد گیاهان نرود و همان قند معمولی را خورده و به عسل تبدیل کند) ولی در شرایطی که عرضه کننده عسل مشخص است و اعتماد نیز وجود دارد و یا عرضه کننده کیفیت را تضمین می کند عسل بی موم یا همان شهد بهتر است چون این عسل قبلا بررسی و آزمایشات متععدی را گذرانده و بعد از آن بسته بندی شده که نکته خیلی مهم و حیاتی است. در هر صورت انتخاب با مصرف کننده است و می تواند بعد از بررسی کامل عسل مصرفی خود را انتخاب نماید.

 

برچسب ها: طبیعی, موم

اكثر بيماران ديابتي اين سؤال را درذهن خود دارند که عسل 24 برای آنها مفید است یا نه در این مورد نظر پزشک شما بسیار مهمتر از نظر ما می باشد چون میزان قند خون و... و شدت بیماری نقش مهمی در تصمیم گیری در این زمینه دارد ولی در حالت کلی:

براي جواب تا اين حد مي توان گفت كه در مورد ديابت شيرين مصرف عسل همان قدر مضّر است كه مصرف قند ضرر دارد ولي با توجه به خواص جانبي عسل و همچنين وجود فركتوزكه جهت جذب به سلولها نيازي به انسلين ندارد ، ميتوانند عسل را جايگزين مقدار قند مصرف روزانه خود قرار دهند و بايد توجه داشته باشند كه مصرف عسل به عنوان قند اضافي در رژيم غذايي آنها مجاز نيست چرا كه عسل علاوه بر فروكتوز به همان نسبت هم گلوكز دارد. 

 

ژل رویال بدلیل بی ثبات بودن تولید و عرضه اش و همچنین وجود ژل رویال چینی بسیار بی کیفیت و شدیدا ارزان که جای سوالات زیادی دارد تا اطلاع ثانوی عرضه نمی شود.

 

برچسب ها: ژل رویال

اصلا و به هیچ عنوان.

درست است که رنگ عسل حرف از نوع گیاهانی که زنبور عسل از شهد آنها جمع آوری کرده می دهد ولی به هیچ عنوان نمی توانیم بگوییم که مثلا چون رنگ عسل تیره است پس طبیعی است و یا چون روشن است غیر طبیعی است. رنگ در مجموع اگر با غلظت، بو، طعم و سایر خصوصیات بررسی شوند میتواند عامل تاثیرگذار باشد ولی به تنهایی نمی تواند در تصمیم گیری ما تاثیر داشته باشد.

نام گیاه

رنگ عسل

خاصیت غالب این عسل (تقریبی)

آویشن

قرمز

ضد(سرفه،زخم معده، خستگی، ضعف و بی حالی)

اکلیل کوهی

کهربائی روشن یا سفید

ضد(افسردگی،نارسایی کبد، خستگی ،دوران نقاهت،ورم معده،سنگ صفرا، شکم،ضعف وبی حالی)

شبدر

بیرنگ و روشن

تلاش های فیزیکی شدید و طولانی

اسطو خودوس

زرین

ضد( سردرد،میگرن،بیخوابی، ناراحتی های مجاری تنفسی ،انگل های روده ای و تب)

بلوط

تیره

جلوگیری(واریس،ضعف و بیحالی،کم خونی ،ناراحتیهای گردش خون)

مریم گلی

کهربائی روشن یا تیره زرین

جلوگیری(افسردگی،فشار خون ، کم خونی،ضعف و بیحالی)

زیرفون

سبز متمایل به زرد کمرنگ

ضد(بی خوابی و اعصاب ، سرماخوردگی،شیرین کردن جوشانده ها ،آرام بخش قلب)

اقاقیا

آبگون زلال

ورمهای لوله گوارشی،شیرین کردن شیر کودک ،ضد دیابت

گندم سیاه

زرد تیره یا قهوه ای تیره

بارداری،شیردادن،کمبود مواد معدنی و بیماریهای عروقی

تمشک

وحشی-زلال کشت شده-سفید رنگ

برونشیب،گلودرد،ورم گلو،حلق و حنجره

آفتابگردان

زرد طلایی

وجود مقدار بیش از حد کلسترول

اوکالیپتوس

تیره

انگلهای روده،سیاه سرفه،عفونت های معده، برونشیب(عسل کمیاب)

گون

زرد

التهاب مثانه،ورم پروستات ،رماتیسم،سنگ های ادراری

مرکبات

زرد شفاف

حالت عصبی،بی خوابی ،میگرن،طپش قلب

 

 

 

 

 

 

بطور کلی رنگ عسل و مفهوم آن

بر حسب اینکه متعلق به کدام منطقه و کدام گل باشد رنگش متفاوت است . دامنه طیف رنگهای عسل از سفید به انواع زرد ( زرد نارنجی ، زرد مایل به سبز طلایی ) کهربایی ، عقیقی مایل به قرمز و حتی قهوه ای متغیر است . 
عسل اقاقیا به رنگ سفیدی می زند ، عسل بهار نارنج زرد طلایی است ، عسل جنگلهای مازندران زرد مایل به سبز ، عسل آویشن عقیقی قرمز ، عسل کاج جنگلهای اروپا متمایل به قهوه ای می باشد . همه اینها عسل خوب و طبیعی هستند اما به خاطر گلی که زنبوران از آن تغذیه کرده اند رنگشان متفاوت است . همه اینها عسل خوب و طبیعی هستند اما به خاطر گلی که زنبوران از آن تغذیه کرده اند رنگشان متفاوت است . پس این باور غلط است که عسل خوب رنگ تیره دارد . 
رنگ ، بو و طعم عسل تا حدودی به هم مربوط هستند در حالی که می توان رنگ عسل را به طور علمی و دقیق اندازه گیری کرد بو و طعم آن قضاوتی نظری است ولی به هر حال از نظر مصرف کننده خصوصیات مهمی می باشند . بسیاری از طعم های عسل که در یک منطقه جالب و خوب تلقی می شود در منطقه دیگر ناپسند است .

 
برچسب ها: خواص, رنگ, گیاه

بجز بیماران دیابتی که برای مصرف زیاد باید با پزشکشان مشورت نمایند برای سایر بیماریها نه تنها محدودیتی گزارش نشده بلکه تمام مطالعات علمی به مفید بودن مصرف تاکید می کنند. در حالت کلی مصرف عسل طبیعی برای بیش از 95% بیماریها اگر شفابخش و مفید هم نباشد حدالقل مضر نیست.

برچسب ها: دیابت

برای مصرف کنندگان نگهداری عسل طبیعی در محیط اتاق (محیط نسبتا گرم) بهترین حالت برای حفظ عسل طبیعی بصورت عادی می باشد.

برای جلوگیری از شکرک زدن عسل مطالعات زیادی انجام شده و معمول ترین و عملی ترین راه جلوگیری از آن به تأخیر انداختن آن در کارخانه پاستوریزه کردن و بسته بندی عسل می باشد که عسل را حرارت داده و ذرات متبلور آن را ذوب می نمایند.

برای این کار عسل را تا 77 درجه سانتی گراد حرارت داده و به وسیله ی صافی های مخصوص ناخالصی های آن مثل دانه گرده که ممکن است مرکز شروع تبلور باشد، را خارج می نمایند. بعد عسل را در این حرارت به مدت 5 دقیقه نگه داشته و سپس یک دفعه آن را خنک و درجه حرارت آن را به 57 درجه سانتی گراد می رسانند که قابل بسته بندی است و از شکرک زدن عسل برای چندین ماه تا چند سال جلوگیری کرده و عمر انبارداری آن را افزایش می دهد.

 

برچسب ها: عسل طبیعی, کمیاب

در حالت كلي عسل تهيه شده از مواد قندي و قند هاي اينورت  كه زنبور عسل هيچ گونه نقشي در جمع آوري آن نداشته باشد ، و افزودن هر ماده ديگر اعم از مواد قندي و انواع اسانسها ، رنگها و انواع نگه دارنده ها به عسل ، جزء تقلبات محسوب ميشود و ارزش آن در مقايسه با عسل صفر است  .

     عسل

 
برای مصرف کننده نهایی بهترین و مطمئن ترین راه خرید عسل طبیعی خرید از منبع مورد اعتماد می باشد.

 يكي از راه هاي تشخيص عسل از عسل تقلبي شكرك زدن آن است ، اين تصور كه عسل تقلبي در شرايط سرما و در طول مدت نگه داري شكرك ميزند كاملا اشتباه بوده و اين شرايط براي عسل هاي طبيعي صادق است چرا كه در مدت نگه داري و در مجاورت سرما ، با كاهش رطوبت و ايجاد بلور هاي منظم قندي در نتيجه وجود آنزيمهاي افزوده توسط زنبور عسل ( دياستاز هاي عسل همانند  آنزيم اينورتاز ) ، عسل شروع به شكرك زدن ميكند كه درجه سفتي و زمان شروع شكرك زدن به نوع گل و آب و هوايي منطقه دارد ؛   عسل طبيعي و غير طبيعي هر دو در شرايط سرما شكرك ميزنند ، بنابراين جهت تشخيص چنين عسل هايي دقيقترين روش ، آزمايشاتي است كه در آزمايشگاههاي مجهز مواد غذايي و شيميايي روي آن انجام ميگيرد ؛  ولي  شناسايي چنين تقلبات براي عموم مردم كه دسترسي به اين آزمايشگاهها را ندارند از لحاظ كمي غير ممكن بوده در مواردي با استفاده از تجربيات و آگاهي داشتن از نوع عطر و طعم عسل از جهت كيفي  ميتوان حدس هايي زد . چرا كه عسل داراي عطر و طعم مخصوص به خود است و در تعريف آن چنين بيان ميشود كه عسل داراي عطر و طعم عسل است .

شكرك زدن عسل نه تنها دليل بر تقلبي بودن نيست بلكه بر عكس معرف آن است كه عسل كاملاً سالم بوده ونمی تواند تقلبی باشد  و اين بر خلاف تصور غلط در ايران است كه عسل شكرك زده را تقلبي ميدانند.

برچسب ها: تقلبی

عسل طبیعی در فصل زمستان و در دمای پایین‌تر از 16 درجه سانتیگراد شروع به شکرک زدن می‌کند، چون در این دما چسبندگی خود را از دست می‌دهد و مواد خارجی آن شروع به رسوب می‌کند و هسته‌های متبلور را به وجود می‌آورند. عسل‌هایی که از گلوکز خالص (تغذیه مصنوعی) تولید می‌شوند، هرگز شکرک نمی زنند و شکرک زدن یکپارچه عسل بعد از مدتی فقط و فقط در عسل طبیعی اتفاق می افتد.

شکرک زدن در عسل تقلبی مانند شکرک زدن مربا می باشد و بلورهای آن مانند ماسه سفت می شوند ولی شکرک زدن عسل طبیعی بصورت یکپارچه (مانند روغن نباتی جامد یا کره سنتی) است و چیزی به نام شکر در سطح آن جمع نمی شود.

 

برچسب ها: زمستان

چون عسل24 اولین و تنها عسل طبیعی بسته بندی شده در ایران می باشد و قبل از این هیچ شرکتی تابحال عسل طبیعی عرضه نکرده که به مرور زمان و با اتفاق افتادن این پدیده اکثریت مردم با این پدیده آشنا شوند و در نتیجه این مساله اتفاق غیرعادی در بین مردم تلقی می شود.

شكرك زدن عسل نه تنها دليل بر تقلبي بودن نيست بلكه بر عكس معرف آن است كه عسل  كاملاً سالم و طبیعی بوده و بر خلاف نظر عامه که این عسل را کم کیفیت میدانند از بهترین نوع عسل است.

عسل طبیعی در واقع باید جامد بود

عسل طبیعی به علت در صد بالای مواد شیرین که دارد(مواد قندی که درشهد گیاهان وجود دارد) در واقع یک ماده جامدی است که تحت شرایط بسیار شکننده ای به صورت مایع قرار دارد. این ماده اشباع شده قندی ( فروکتوز و مالتوز و... ) باید در واقع جامد باشد، ولی به طور اتفاقی مایع است. به همین دلیل به محض اینکه شرایط مطلوب (سرما و مرور زمان) مهیا شود این تغییر فیزیکی یعنی شکرک زدن، پدیدار می گردد. و همیشه قابل برگشت به حالت اولیه می باشد.

***

پاورقی: آقای دکتر نعمت اله شهرستانی استاد دانشگاه در این باره(شکرک زدن عسل) می نویسد: 

عسلی که شکرک بزند حتما عسل خالص است و عسلی که شکرک نزند ممکن است خالص یا ناخالص باشد. بطور کلی همه عسلهای خالص شکرک می زنند ولی مدت لازم برای شکرک زدن عسل های مختلف با هم فرق می کند.

 به هر حال باید دانست که در دنیا عسلی نیست که دیر یا زود بر اثر ماندن متبلور نشود. این تغییر حالت فیزیکی بدون اینکه تأثیری در کیفیت عسل داشته باشد پدید می آید. مصرف کننده بنا به سلیقه خود می تواند یا آن را به صورت بلور مصرف کند یا با مایع کردن مجدد آن را به صورت اول در آورد. برای این کار ظرف عسل را ( معمولا شیشه عسل را ) در آب گرم قرار می دهند هنگامی که آخرین بلور محو شد و عسل به شکل اولیه خود برگشت آن را از آب جوش در می آورند.

 


در صورتیکه عسل طبیعی بعد از مدتی کریستالیزه گردید (شکرک زد) می توانید محتویات بسته عسل را در یک شیشه خالی کرده و شیشه را در داخل آب گرم قرار دهید(60 الی 75 درجه) تا عسل به حالت اولیه بازگردد، در این حالت مواظب باشید که آب به داخل عسل وارد نگردد چون آب کیفیت عسل را کاهش میدهد. 

شکرک زدن عسل طبیعی


نگران کیفیت عسل خود نباشید این حالت بسیار عادی و معمول می باشد. حتی موقع خرید عسل برای بسته بندی در کارخانه ما به عسل منجمد و شکرک زده اطمینان بیشتری می کنیم. از مرحله برداشت عسل طبیعی از کندو تا مصرف آن توسط مصرف کننده این اتفاق ممکن است چندین بار بیافتد و این دلیل بر طبیعی بودن آن می باشد.

 

برچسب ها: ذوب

بغیر از کودکان زیر یک سال که آنهم بصورت محدود می تواند استفاده شود هیچ محدودیت سنی برای مصرف عسل طبیعی وجود ندارد و فقط کسانی که تابحال عسل طبیعی مصرف ننموده اند می توانند با تست مصرف عسل طبیعی (مصرف عسل طبیعی از کم در ابتدا به زیاد) مصرف عسل طبیعی را شروع نمایند تا اگر بدنشان حساسیت به عسل طبیعی نداشته باشد مصرف را ادامه دهند. در بعضی مواقع بسیار محدود بدن بعضی اشخاص با مصرف زیاد عسل طبیعی جوش می زند که به اصطلاح حساسیت به مصرف عسل طبیعی نامیده می شود که این اشخاص با مصرف کم و روزانه می توانند این حساسیت بدن را از بین ببرند.

 

برچسب ها: سن, مصرف

بله درست است عسل طبیعی تاریخ انقضا ندارد ولی بعد از گذشت چند سال اصطلاحا به حالت خواب می رود (یعنی شکرک می زند، کریستالیزه می شود، رس می کند، شکلاتی میشود و اسامی از این قبیل...) در این حالت از کیفیت عسل به هیچ عنوان کاسته نمی شود و فقط منجمد می شود و عموم مردم احساس می کنند که این عسل دیگر قابل مصرف نمی باشد. (که کاملا برداشت غلطی می باشد) و توضیح و توجیه عموم مردم که قریب به اتفاق آنان با عسل طبیعی آشنایی بسیار کمی دارند برای اینکه این اتفاق در عسل طبیعی نشان کیفیت بالای عسل می باشد کار بسیار سختی می باشد و شاید بتوان گفت غیرممکن است.

دقیقا و فقط به همین دلیل تاریخ ما در بسته بندی هایمان کلمه "بهترین تاریخ مصرف" را درج می کنیم که هم نمایندگان، هم فروشندگان و هم خود مصرف کنندگان عسل را قبل از آن تاریخ مصرف نمایند و کار بجایی نرسد که احساس کنند عسل مشکلی دارد. نمونه لیبل عسل 24

افرادی که از این قضیه آگاه هستند و میدانند که قضیه شکرک امری کاملا عادی است می توانند بعد از سالهای سال نیز این عسل را با خیال کاملا راحت مصرف نمایند. البته برای برگرداندن به حالت اولیه میتوانند این عسل را در یک ظرف شیشه ای خالی نموده و شیشه را داخل آب گرم (بین 70 تا 80 درجه) قرار داده و بعد از اینکه عسل ذوب گردید برداشته و در دمای اتاق نگهداری نموده و به هر میزان مصرف نمایند. 

 

برچسب ها: تاریخ
ASAL24™ | "Only Rare Honey"® Products خدمات و پشتیبانی سوالات متداول سوالات متداول در مورد عسل ۲۴